Çin ve ABD, 1 Mart tarihine kadar ticaret savaşını sonlandırmak istiyorlar

Okuma Süresi: 1 Dakika

Diplomatlar ve gözlemciler, Washington’daki son müzakere turu bu hafta sona erdikten sonra her iki tarafın da daha fazla müzakereye ihtiyacı olacağını söyledi.
İki taraf 1 Mart son tarihinden sonra tarife artışlarını önleme amaçlı bir anlaşmaya varsalar bile, son anlaşmaya varmak için daha fazla görüşme yapılması gerekebilir.

Diplomatik bir kaynağa ve gözlemcilere göre, Çin ve ABD’den tarife savaşlarına son verecek bir planı belirlemek için bir veya iki tur daha görüşme yapmaları bekleniyor.

Değerlendirme, Washington’daki her iki ulustan temsilcilerin, Çarşamba günü Çin’in Ocak’ın başlarında bir önceki tur müzakerelerde ABD’nin yaptığı bir dizi talebe yanıt vermesi beklenen iki günlük müzakerelerin başlaması nedeniyle gerçekleşti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu tarafından yönetilen heyet, heyetin bir iç hazırlık toplantısı yaptığı Salı günü Washington’a geldi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin başkanlığındaki ABD heyetleri ile müzakerelerin, bir akşam yemeği ile sona eren Çarşamba günü bütün gün sürmesi bekleniyordu. Anlaşmaya aşina bir kaynağa göre, müzakerelerin Perşembe öğleden sonra sona ermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir