Sinema Tarihin En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Okuma Süresi: 3 Dakika

10.Twelve Monkeys (12 Maymun), 1995 – İmdb 8.1

 • 12 Maymun, 1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Başrollerde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe rol almıştır. Film “Cassandra Kompleksi” tabanına oturtulmuş geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olabileceği temelinden hareket edilmiştir.

9.Donnie Darko, 2001 – İmdb 8.1

 • Donnie Darko, 2001 yapımı, yönetmenliğini Richard Kelly’nin yaptığı fantastik filmdir. Başrollerini Jake Gyllenhaal, Jena Malone ve Drew Barrymore paylaşmaktadır. Film soundtrack’i Gary Jules’in Mad World şarkısıdır. Film Internet Movie Database sitesinde 10 üzerinden 8.1 puan almıştır.

 the thing

8. The Thing (Şey), 1982 – İmdb 8.2

 • Şey veya orijinal adıyla The Thing John Carpenter tarafından yönetilen, Bill Lancaster tarafından yazılan ve başrolünde Kurt Russell’ın bulunduğu 1982 yapımı Amerikan bilim-kurgu korku filmidir. Film, adını diğer organizmaları taklit edebilen dünya dışı bir yaşam formuna itafen almıştır.

7. Blade Runner (Bıçak Sırtı), 1982 – İmdb 8.2

 • Bıçak Sırtı, Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilim-kurgu filmidir. Başrollerde Harrison Ford, Rutger Hauer, ve Sean Young yer almıştır. Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı romanını temel alan senaryoyu, Hampton Fancher ve David Peoples yazmıştır.

6. 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Macerası), 1968 – İmdb 8.4

 • 2001: Bir Uzay Destanı veya Türkçe gösterim adıyla 2001: Uzay Yolu Macerası, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmi. Filmin bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından kaleme alınmıştır.

Geleceğe Dönüş

5. Back to the Future (Geleceğe Dönüş serisi), 1985 – 1990 – İmdb 8.5

 • Geleceğe Dönüş, Robert Zemeckis’in yönetmenlik, Bob Gale’ın yardımcı senaristlik, Steven Spielberg’in yürütücü yapımcılık yaptığı, 1985 yapımı bilim-kurgu, macera ve komedi türündeki filmdir.

4. Alien (Yaratık), 1979 – İmdb 8.5

 • aratık, yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı 1979 yapımı bilim-kurgu filmi. Yaratık’ın tasarımını İsviçreli tasarımcı H.R. Giger yapmıştır. Yaratık filmi gişelerde büyük başarı yakalayınca, günümüze dek toplam 4 devam film daha çekildi. 5. film ile ilgili çalışmalar halen sürmekte.

Yıldızlararası

3. Interstellar (Yıldızlararası), 2014 – İmdb 8.7

 • Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilim kurgu türündeki 2014 yapımı ABD filmi. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer almaktadır.

 

Matrix

2. The Matrix, 1999 – İmdb 8.7

 • Matrix, Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu film. 1999 yılında gösterime girdi. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar yer almaktadır.

 

inception

1. Inception (Başlangıç), 2010 – İmdb 8.8

 • Dom Cobb, çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıcı tamamlayabilirse… Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

 

 

 

Sinema Tarihin En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi” için bir yorum

 • 3 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:27
  Permalink

  Bilim Kurgu listesi hazırlayıpta Star Ster gibi bir kült filmi listeye almamak..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir