Gripten Korunmanın Yolları

Okuma Süresi: 1 Dakika

Kuru öksürük,  yüksek ateş, baş agrısı, burun akıntısı, kas ağrıları ve diğerleri… Soğuk havalarında etkisiyle çeşitli sebeplerle grip ve nezle olmak çok kolay. Peki nasıl korunmalıyız ve yakalanırsak nasıl kısa süre kurtulabiliriz. Bunun içi şunları yapma özen gösterirseniz sağlıgınıza daha çabuk kavuşmanız muhteG

Günde en az 7-8 saat uyumaya özen gösterin
 
Güçlü bir bağışıklık sistemi için günde 7-8 saat uyumanız çok önemlidir. Hafta sonları dahil uyku düzenine sadık kalın ve alkol, kafein ile geç yemek yeme gibi uyku kalitenizi etkileyecek faktörlerden sakının.

Ellerinizi ovalayarak sabunla yıkayın

Solunum yolu virüsleri temas ve havada asılı kalan damlacıklar aracılığıyla bulaşıyorlar. Bu nedenle özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda bulunduktan veya tokalaştıktan sonra ve yemeklerden önce ellerinizi mutlaka 1-2 dakika süreyle ovalayarak sabunlamanız çok önemli. 

Ofis ve ev malzemelerine dikkat edin

İşyerinde klavye, kalem ve zımba gibi ofis malzemelerini ortak kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca telefon ve kapı kolları gibi ortak kullanılan malzemeleri günde bir kez dezenfektan ile silmenizde de yarar var. Aynı şekilde evde de havlu, çatal ve tabak gibi eşyaları ortak kullanmaktan kaçının.

Yanı başınızda su bulundurun

Gripten korunmak için günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Masa başında çalışıyorsanız, yanı başınızda rahatlıkla görebileceğiniz bir yere 1-2 litre su koymanızda fayda var. Böylelikle her görüşünüzde size su içmenizi hatırlatır. İdrar ve dışkı, vücutta oluşan veya dışardan alınan toksinleri atmanın tek yolu olduğu için bol su kabızlığı da önleyerek bağırsak sisteminizin temizliğini de kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir